Fenka by měla mít alespoň jednou štěňata- mýtus!

1. února 2010 v 14:46 | Lenka |  ZajímavostiFenka by měla mít alespoň jednou štěňata
Tento mýtus se drží zuby nehty až do dnešní doby a to jak na venkově, tak i ve městech. Nejčastějším důvodem, který lidé pro nakrytí feny uvádějí je, že jinak fena dostane rakovinu mléčných žláz nebo dělohy. Ještě častější je tato pověra na venkově. Mnoho lidí se cítí přímo povinno nechat své fenky vrhnout mladé. Je to sice mimo jejich plány, ale tato pověra je žene do nechtěného často po hlavě. Pokud jim veterinář vysvětlí pravý stav věci, velmi se jim uleví.
Zhoubný nádor dělohy se u fen vyskytuje dosti zřídka, nádory mléčných žláz se objevují spíše ve vyšším věku. To, že by jednorázová březost s navazujícím obdobím kojení měla vliv na pozdější častost onemocnění není potvrzené. Pokud fenku necháte vykastrovat před nebo nejdéle po prvním hárání, velmi toto riziko snížíte. Pokud fenka kastrovaná není, může po hárání onemocnět zánětem dělohy, tyto záněty bývají akutní a vyžadují okamžité řešení. Kastrací se takové riziko výrazně sníží. Příčiny zánětu dělohy bývají nejčastěji hormonální povahy, proto je včasná kastrace dobrou prevencí.
Kdo se rozhodne nechat fenku nakrýt, měl by si položit otázku, kolik zkušeností z chovem psů vůbec má. Jestli ví, jak březost probíhá, co březí fena potřebuje, jak bude postupovat při porodu, obzvláště pokud nastanou komplikace a jestli tuší jak pečovat o fenu v době kojení. Také se může stát, že bude fena rodit císařským řezem nebo mohou štěňata zůstat na umělé výživě. Následuje otázka, kam se štěňaty. Roztodivných kříženců jsou plné útulky a opravdu všechno to úsilí a energie stojí za takový výsledek? To všechno je potřeba dobře zvážit. Je to práce na několik týdnů až měsíců, která zaměstná celou rodinu a ovlivní její chod, finanční výdaje nepočítaje.

Osobní zkušenost autorky článku
Jako malé děvče jsem dostala fenku špice, babička poplatná výše uvedené pověře ji nechala dvakrát nakrýt. Z dvou vrhů se narodilo pět krásných štěňátek, nicméně kolem sedmého roku se u fenky vytvořila bulka na mléčné žláze, která nenápadně rostla. V pokročilé fázi se již nedala operovat a naše Sylva zemřela na rakovinu mléčné žlázy v 10 letech. Rození štěňat tomu opravdu nezabránilo. Na druhé straně se mnou vyrůstala také její dcera Sunny. Nikdy neměla štěňata, ale také nikdy neměla falešnou březost. Zemřela ve věku 14-ti let, ale důvodem její smrti nebyla rakovina

 

5 lidí ohodnotilo tento článek.

Komentáře

1 Momo Momo | Web | 21. února 2010 v 12:58 | Reagovat

Ahojky nechceš se přihlásit do mého blogu o nejheční blog ?? Díky  8-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama