Červen 2009

Než si pořídíte psa- aneb důležité úvahy předem

27. června 2009 v 16:04 | Lenka |  Zajímavosti
Co musíte uvážit:

ČAS
-pes jakéhokoliv plemene bude mít nároky na váš čas( některá plemena více, některá méně, ale všechna váš denní režim ovlivní). Pokud chcete, aby byl váš vzájemný vztah uspokojivý, budete muset věnovat svému psu několik hodin denně (venčení a procházky, péče o zevnějšek, příprava a podávání krmení apod.), může onemocnět a bude vyžadovat zvýšenou péči- jste schopni a ochotni tento čas obětovat?

FINANČNÍ MOŽNOSTI
-pes bude mít nároky i na vaši peněženku, dobře rozvažte, jaké jsou vaše finanční možnosti- krmení jednoho malého psíka vás zatíží jistě méně, než krmení dvou psů velikosti například německé dogy, byť by se vám takoví psi sebevíce líbili. Také zdravotní problémy vašeho psa mohou neočekávaně tvrdě zasáhnout do rozpočtu domácnosti...

BYTOVÉ PODMÍNKY
-vybírejte vhodné plemeno také podle toho, kde a v jakých podmínkách bydlíte- několik velkých chlupatých hafanů v dvoupokojovém bytě v centru velkoměsta není asi rozumným řešením, pokud zrovna netrávíte celé dny i se psy v terénu a nejezdíte se domů jen umýt a vyspat...

ZPŮSOB ŽIVOTA
- pes je tvor velice přizpůsobivý a podřídit se životnímu stylu rodiny mu nedělá tak velké problémy, přesto i tento aspekt je třeba brát v úvahu. Pokud jste od rána do večera v práci a večer ještě pracujete na dalším vedlejším zaměstnání, pak by jistě nebylo rozumné si psa pořizovat. Také ti, kteří raději tráví dny nad knížkou nebo před televizí, asi neuspokojí temperamentního teriéra, zatímco pes nějakého malého společenského plemene by v jejich přítomnosti s kratšími procházkami mohl být docela spokojený

VZTAH OSTATNÍCH ČLENŮ DOMÁCNOSTI KE PSOVI
- pokud někdo z rodiny se psem zásadně nesouhlasí, je třeba být velmi opatrný- ještě koupi psa rozmyslet( ke vztahu ke psům nelze nikoho nutit, nakonec by mohli být nešťastní všichni)
- možné ovlivnění zdravotního stavu členů rodiny psem( např. alergie, očekávání novorozence)

DÉLKU ŽIVOTA PSA
-ovlivní naše spolužití pod dobu 10 a více let

zdroj: brožurka vydaná nadací na ochranu zvířat

Desatero soužití lidí a psů

27. června 2009 v 15:48 | Lenka |  Zajímavosti
1. Pes má právo žít s lidmi, kteří o něj pečují a jsou za něj plně odpovědni.


2. Člověče, nauč svého psa základním povelům a slušnému chování tak, aby nikdy neobtěžoval lidi ani zvířata a aby byl ovladatelný i bez vodítka, je to příjemnější pro něj i p¨ro tebe.

3. Nedělej nic, co by mohlo vyvolat nepříjemné vzpomínky na setkání s tebou a s tvým psem, na to vždy pamatuj.

4. Vždy ukliď po svém psu to, co z něj vypadne.

5. Nikdy nenechávej psa bez dozoru pohromadě s malými dětmi (ani vlastními).

6. Místům, kde mají psi zakázan přístup, se raději vyhni.

7. Nezapomínej, že každému psu je třeba se dostatečně věnovat, dopřát mu dlouhé procházky, hrát si s ním a zaměstnat ho. Pak bude spokojený a nebude myslet na lumpárny.

8. Pečuj o zdraví a čistotu svého psa- zanedbaný pes není příjemný svému okolí.

9. Člověče, k cizím psům se chovej neutrálně- nemusíš si jich všímat, ale ani se jim vyhýbat obloukem, nikdy před nimi neutíkej a neprojevuj panický strach. Pokud si chceš cizího psa pohladit, vždy se zeptej majitele. Kdo psa vědomě dráždí, zaslouží si všechno, co se stane.

10. Člověk, který opustil svého psa, nechť je navždy zbaven cti.

Toto desatero by si každý měl uvědomit a podle toho se i také řídit.