Se psem na dovolenou?

5. listopadu 2008 v 15:52 | Lenka |  Zajímavosti

Se psem na dovolenou?

pes_cestuje
Roste počet lidí, kteří jezdí na dovolenou se zvířaty. Autem do Chorvatska to pro zvíře nemusí být příliš náročné. Letadlem však veterináři psy brát nedoporučují. Pobyt v kleci v nákladním prostoru považují za příliš velký stres. "Naši psi by se v takové kleci zbláznili. A hlavně nechápu, co bychom s nimi někde na pláži dělali. Uvařili by se tam," říká radní z Mostu Pavel Kouda. Za dobrý nápad považuje najít dobrý psí hotel a nechat své dva labradory tam.
Většina psích hotelů má stránky na internetu. Objednat pobyt pro psa je většinou možné po telefonu. Rezervovat pejskovi vybraný hotel je ideální minimálně týden před plánovanou dovolenou. Kromě specializovaných hotelů pro vybraná plemena psů, všechny ostatní většinou fungují pro všechna psí druhy.
Pes potřebuje pro nástup do hotelu očkovací průkaz s platným očkováním proti vzteklině, infekční žloutence, leptospiróze, parainfluenze a potvrzení veterináře o dobrém zdravotním stavu, které není starší než tři dny. Cena za pobyt jednoho psa se pohybuje běžně od 100 do 300 korun za den. Za stravu si majitelé psích hotelů většinou účtují podle velikosti psa dvacet až padesát korun. Za výcvik psa, zvláštní stravu nebo podávání léků si hotely účtují různě vysoké příplatky.
Kdo chce psa na dovolenou přece jen vzít, musí počítat s dodatečnými výdaji. Třeba cesta autem obnáší náklady na zvláštní výbavu, třeba speciální bezpečnostní pásy. "Ale když takové výrobky majitelům psů nabízíme, jen mávnou rukou, " říká majitel obchodu s chovatelskými potřebami Jaroslav Langer. Pohodlné boxy určené k přepravě psů, bezpečnostní pásy či oddělovací mříže a sítě mohou při nárazu nebo prudkém zabrzdění zabránit úrazu. Cena psích bezpečnostních pásů se pohybuje od 400 do 4 000 korun. Mříže, které oddělují prostor se psem od zbytku vozu, stojí od 1 600 až do 10 000 korun.
Ještě složitější je cestování letadlem. Většina leteckých společností umožňuje přepravu malých zvířat v přepravce pod sedadlem. Přepravka ale musí splňovat předepsané rozměry a zvíře nesmí vážit zpravidla více než čtyři kilogramy. ČSA povolují vzít na palubu zvířata těžká až osm kilo. Větší zvířata skončí ve speciální kleci v přepravním prostoru letadla. "Přiznám se, že já bych svého psa do zavazadlového prostoru na pětihodinový let nedal. I když jsou tam sebelepší podmínky, je to pro zvíře stres," říká pražský veterinář Tomáš Vopršálek.
Cena přepravy zvířete se počítá z ceny letenky pro pasažéra v ekonomické třídě. Letenka pro psa stojí jedno procento z ceny letenky člověka za každý kilogram váhy zvířete. Přepravu je ale třeba zajistit s dostatečným předstihem, protože je nutné ještě zajistit všechna požadovaná povolení.Právě povolení jsou asi největší obtíží cestování se psem. "Neevidujeme, co která země požaduje. Je to lepší zjistit přímo na zastupitelských úřadech, nebo na internetových stránkách Státní veterinární správy," odpověděla na dotaz Alena Hlaváčková z tiskového odboru ministerstva zahraničních věcí.
V Evropské unii musejí mít všichni zvířecí cestovatelé europas.Stojí 300 korun a veterinář ho vydá na počkání. V europasu musí být potvrzeno datum očkování proti vzteklině. Kromě data aplikace injekce musí být zapsán i typ vakcíny a šarže.
Některé země vyžadují potvrzení o odčervení i ošetření proti klíšťatům. V pase musí být uvedeno nezaměnitelné označení zvířete, a to buď tetováním, jež se smí používat ještě šest let, anebo podkožně aplikovaným elektronickým čipem. Očipování trvá necelou hodinu a stojí kolem 700 korun.
Například v Irsku, Velké Británii, Švédsku a na Maltě jsou podmínky přísnější. Tyto státy vyžadují sérologické vyšetření, které vyjde na zhruba 1 400 korun. Jednotlivé státy si navíc mohou diktovat ještě další podmínky. Příprava cesty a pobyt psa u moře tak může stát téměř totéž, jako pobyt dospělého člověka.
zdroj: psi-jmena.cz
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama